Beeswax Candle Making Class

(2 hours; can be added on to any other class)

This hands-on class is for those who want to learn how to make candles using the most natural & safest wax.  Beeswax is highly prized as a long-lasting, clean-burning wax.  It is 100% natural, produced by bees and requires next-to-no processing, making it much safer than chemical-ridden paraffin (the most common wax used in candles) and genetically-modified soy (which is not as good of a wax as you might think).  No fragrance or color are added in the class, and we will discuss why I choose to not add these, but we can talk about how you could do it at home.

In this class, you will:

  • Make 3 candles (about 8-10 oz.) with natural, yellow &/or white beeswax in the silicone molds (e.g. flower, heart; pillar, stand-alone candles) &/or decorative containers of your choice (e.g. glass, ceramic); washi tape can be added to containers as a decoration

  • Learn how to make pillar, stand-alone candles vs. container candles

  • Learn how to choose the correct wick size, using a wick-sizing chart, and how to prime the wicks

  • Learn how to reuse the molds/containers, after burning your candles at home (nothing gets wasted!)

  • Learn the benefits of using beeswax instead of other waxes (e.g. paraffin, soy)

  • Learn why I don’t add fragrances & color and what is a much safer & cheaper alternative for scenting your home

  • Learn how bees make beeswax, why color can vary, interesting beeswax history & information

  • Go home with not only your candles, but also a thorough, detailed instructional handout, including the information mentioned above, along with a wick-sizing chart, step-by-step instructions, a list of materials/equipment & online suppliers, and decorating ideas (All handouts are emailed as PDFs after the class)

Find out how amazing bees & their beeswax are!  Everything is provided in the class, as well as some snacks & tea.


Class Cost & Discounts:

$70/person (up to 2 people per class)

Discounts are available for 3 or more students.

Private class is $120.

Possible Add-ons:
Discounts are available for 2 or more add-ons.  

 Lip balm/lipstick - $35/person
 Face mask/cleansing grains - $35/person
 Face/body scrub - $35/person
 Facial serum - $35/person
 Face/body lotion or body butter - $50/person


General Class Information:

  • Very small class sizes!  Classes are for up to 2 per class (contact Lindsay if there are more than 2 in your party).  You can feel comfortable to ask all of your questions and then go home ready to try out your new skill!  

  • Available every day of the week!  Book a class on the online calendar or contact Lindsay to set up your class.

  • 100% hands-on!  Make the products yourself; you won't watch, you'll do.

  • Customize your products!   I supply the recipes & ingredients, and you choose which work best for you.

  • Bring nothing!  Everything is provided in the class (except fragrances), as well as snacks & tea.

  • It's all in the details!  Take home a thorough, detailed instructional handout with recipes, ingredients, materials list, suppliers & more.

  • Go home with a starter kit!  If you'd like to continue your new hobby right away, I offer all of the ingredients for sale, and I buy everything in bulk and can offer very cheap prices to help get you started.  Sometimes it's tough to wait for your ingredients to arrive in the mail!